Tytuł: Zmowa
Autor: Dario Correnti
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł oryginalny: Nostalgia del sangue
Data wydania: 18 kwietnia 2018
Wydawnictwo: Burda Książki
Ilość stron: 450
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Zło często ukrywa się tam, gdzie najmniej byśmy się tego spodziewali. "Zmowa" od Dario Correni to jeden z najciekawszych thrillerów jakie miałam okazję przeczytać. Jest to opowieść o seryjnym mordercy, który zakłócił spokój w małym miasteczku w Bergmo, w którym życie zawsze płynie tak samo. Ta książka zawiera wszystko czego fani tego gatunku szukają, potrafi wciągnąć czytelnika od pierwszych stron, sprawiając, że trudno jest ją odłożyć. Z każdym rozdziałem dostajemy kolejną dawkę wskazówek, które dają nam szansę samemu je poskładać i dojść do ostatecznej konkluzji. Im więcej czytałam, tym bardziej chciałam się zagłębić w tę historię.
Wszystko rozpoczyna się od, mrożącego krew w żyłach morderstwa, którego sprawę bada dwóch dziennikarzy: Mario Bessani, doświadczony zawodowo, rozczarowany życiem, bliski wcześniejszej emerytury, który jako jedyny chciał wziąć pod skrzydła młodą inteligentną, choć nieporadną stażystkę Ilarię Piatti. We dwoje próbuję wejść w perwersyjny umysł mordercy. Ilaria ma za sobą tragiczną i bolesną przeszłość, jest osobą, która nie potrafi sobie poradzić w wielu sytuacjach. Besana z drugiej strony to odpowiedni przykład reportera starej daty. Ich współpraca stanie się dla nich swoistą terapią, nauczą się konfrontować oraz wspierać.
Muszę przyznać, że Besana i Piatti to dziwny, bardzo specyficzny duet, który śledzi serię morderstwa w północnych Włoszech. Są na tropie seryjnego zabójcy, który atakuje i zabija młode kobiety, w bardzo brutalny, wręcz odrażający sposób. W książce zdecydowanie nie brakuje mocnych opisów dokonywanych zbrodni. Dziennikarze będą musieli zmierzyć się z wieloma horrorami, by pomóc policji w odnalezieniu właściwego winowajcy.
Sama historia została bardzo dobrze opowiedziana. Mamy kilka wątków z prywatnego życia głównych bohaterów, tak jak i wątki z wydarzeniami z przeszłości, nawiązujące do pierwszych zbrodni dokonywanych w XIX wieku przez Vincenzego Verzeni. Skrzyżowanie nowoczesności z czasami historycznymi jest bardzo trafnym zabiegiem stylistycznym. Autor posłużył się również prostym, nieskomplikowanym słownictwem.
Książka otwiera szeroko rozumiany temat współczesnej kryminologii i zmian w sposobie prowadzenia dochodzeń i poszukiwania sprawców na przestrzeni wielu lat. To właśnie sprawia, że ta książka jest tak interesująca. Świetnie poruszane tematy kryminalistyki, ewolucji DNA i wielu innych, które stały się punktem oparcia teoretycznej i niesamowici wciągającej części tej historii.
Co się stanie z Bessani i Piatti? Czy Bersana naprawdę jest jego ostatnią sprawą? Czy Ilaria obejmie stanowisko w redakcji? Mam nadzieję, że za niedługo będę miała okazję poznać dalsze losy tej dwójki dziennikarzy. A na ten moment, polecam każdemu zapoznać się z tą historią.
"W Ameryce wprowadzono w życie „Innocence Project", który zakłada analizę genetyczną więźniów skazanych za morderstwo i inne zbrodnie. Od 2008 roku do dzisiaj uzyskano w ten sposób ponad dwieście wyroków uniewinniających."
Za książkę dziękuję wydawnictwu:
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz